TDP 15w a realna spotreba v zatezi 55w? Toje bez par watu 4x vic nez TDP a to se opravdu vyplati. Zvlast pri praci na baterky. To bude konkurenci s realne 15w TDP valcovat jak vino. Jen aby vyrobce nezapomnel dat do toho notebooku dostatecne dimenzovane chlazeni. A k opravdovym ziletkam bude pridavny vymenik vodniho chlazeni, nebo budo mit ventilarory napajene rovnou ze site 230v?
Nedavno jsem koukal na nejaky 15w notebook (tusim od lenova) a zaujalo mne, ze ma opravdu pekne dimenzovane chlazeni se 2 tepelnymi trubicemi. Uvazoval jsem o jeho koupi v amd verzi, protoze bych rad slusnou integrovanou grafiku na zakladni hrani. Jenze kdyz jsem prochazel servisni manual, abych mel jistotu jak to je s technickym resenim a rozsiritelnosti, tak se ukazalo, ze 2 tepelne trubice ma jen intel verze a ta s amd ma jen jednu. Procpak asi?
Odpovědět1 1
Tak Nepochybujem že ked Intel prekonal AMD 3x tak apple prekona aj 10x v spotrebe :D
Odpovědět1 1
Možná budeš koukat...
Třeba 12700H je reálně výkonnější než 6900HS a to v celém rozsahu spotřeby... pravda tohle bylo měřeno jen v Cinebenchi, ale při základním TDP 35W mají velice podobný výkon a to včetně Apple M1 Pro. To ale nejde ani na 40W max, takže výkon už nemá kam jít.
U AMD i Intelu s přibývajícími Watty roste i výkon, ale u Intelu roste daleko více. U AMD se křivka fakticky sploští po 65W, kdežto intel drží konzistentní růst výkonu až ke svým cca 100W. V reálnějších testech při STEJNÉM PŘÍKONU to AMD ve většině případů nestačí na Intel, a třeba live playback v Premiere rychlejší na samotném CPU než 6900HS s 6800S diskrétní grafikou. AMD má v tom případě 2-2.5x vyšší příkon. Když se příkon srovná a Intel dostane diskrétní grafiku, při stejné spotřebě bude víc jak 2x výkonnější. Korunu tomu dá M1 Pro, které má cca 3x více výkonu a to při téměř poloviční spotřebě.
Doporučuji:
https://www.youtube.com/watch?v=pNSnSkNGI3g
Odpovědět0 4
Fajn, ze spominas furt len ten jeden worst case scenario v Premiere. Aj to este v SW, ktory je uplne domrdany a neoptimalizovany.
Kazdopadne ano, Intel ma navrh tam, kde ho riadne zadopujes prikonom. Awsak pod 35W mu naopak zacne strmo dochadzat dych a zacina sa prejavovat optimalizacia AMD a M1. To uz akosi nespominas.
Odpovědět2 0
AMD má čistokrevné osmijádro se samými velkými jádry 8c/16t na 1,8 GHz při 15W. Intel podle těch frekvencí zřejmě chystá nějakou retro edici na oslavu Pentium III.
Odpovědět4 2
Jo, ve spotřebě překonají zcela určitě, jelikož Apple M1 Pro žere max. 35W jako celek. Ať jdou s těma všema turbama do marketingové perdéle!
Odpovědět3 3
https://www.youtube.com/watch?v=pNSnSkNGI3g. pokud se spotřebou roste výkon tak to není nic proti ničemu.
Ve videu najdeš třeba srovnání z Cinebench 23, kdy při 35W má jak M1 Pro, tak 6900HS, tak 12700H v podstatě srovnatelný výkon, s příbývajícím příkonem pak Intel přidává více výkonu než AMD. Při 75W má Intel asi o 2000 bodů více než AMD při 75W. V Singlu to AMD naprosto propadá, s 28W při Cinebenchi žere naprosto nejvíce, 12700H je 10% pod ním. M1 Pro má 7W,
V multi pak 6900HS žere podobně jako M1 (40 vs 43 - sustain power, v peeku má AMD 94W), Intel pak má spotřebu 53W a v peeku jde až na 151. Ale tady je třeba brát v úvahu že v tom CB 23 Intel 18 tisíc, AMD 14 tisíc
Odpovědět0 1
„pokud se spotřebou roste výkon tak to není nic proti ničemu."
Bereš drogy? Co je tohle za kravinu? Nízká spotřeba je občas nutná a nebo ji někdo prostě chce.
Odpovědět0 0
Chceš nízkou spotřebu? Tak podtaktuješ....
Samozřejmě souhlasím s tvrzenim, vyšší spotřebu akceptuji za předpokladu že úměrně tomu stoupne i výkon,
Takže kdo výkon nepotřebuje, tak jak píšeš ty, tak prostě vypne Turbo a pojede si na těch základních 15W
Odpovědět0 0
Lenze na tych 15W bude mat zase o dost nizsi vykon ten Intel ako AMD.
Odpovědět1 0